Група шведски изследователи представиха неопровержимо доказателство за това, че прародината на вълците, предци на съвременните домашни кучета, е южната част на Източна Азия, пише сайта GlobalScience.ru и „Знания“.

Тези сведения са в пълно противоречие с досегашната теория, че първата поява на кучета е регистрирана в Близкия изток. Доктор Петер Саволаинен, изследовател в областта на генетиката, твърди, че резултатите от нов анализ потвърждават, че на юг от река Янцзъ е бил главният и, вероятно, единствен район, в който за пръв път, преди 10-12 хиляди години, вълците са били опитомени от хората. Данните, основаващи се на генетика, морфология и поведение ясно сочат, че кучетата са произлезли от вълците, но досега в науката нямаше единно мнение относно това, в коя част на света е започнал процесът на одомашняване на дивите животни.

Well already everyone know that generic levitra for sale detected with ease in the Internet. In special on our website it is full of it. But you forget and constantly you ask.

„Нашият анализ на Y-хромозомата на ДНК сега потвърждава, че вълците са били опитомени най-напред в района на река Яндзъ, област, разположена в Южен Китай, или в Югоизточна Азия“, съобщи Саволаинен. Археологическите сведения и друг генетичен анализ, публикувани в списание „Nature“, сочеха, че кучетата са се появили за пръв път в Близкия изток. Саволаинен отхвърля тази теория. „Тъй като в тези изследвания не са правени анализи на образците, открити в района на река Янцзъ, трябва да игнорираме тази хипотеза“, смята той. Петер Саволаинен и докторантът Матиас Оскарсон съвместно с колеги от Китай анализирали ДНК на кучета от мъжки пол от цял свят. Анализът им бе публикуван в научното списание „Heredity“.

Оказало се, че приблизително половината от генетичния фонд в света била еднаква, само областта на река Яндзъ се отличавала с цял диапазон от генетично разнообразие. Това, според учените, доказва факта, че генетичният фонд във всички други области по света, най-вероятно, води своето начало от тази област.